yandex
Ana Sayfa / Namaz / Abdest Nasıl Alınır? Abdestin Alınışı

Abdest Nasıl Alınır? Abdestin Alınışı

Abdest Nasıl Alınır?

Abdest

Abdest, temiz su ile yapılan bir temizliktir. Belli organları yıkamak, belli organları da meshetmek şeklinde yapılır.

İbadet için temizlik şarttır. Bu da abdestle mümkündür. Şimdi namaz kulmak isteyen kişinin nasıl abdest alacağını öğrenelim.

Abdestin Alınışı

*Abdest almaya eûzü – besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilerek başlanır.

Eller Yıkanır
Önce eller bileklere kadar yıkanır, parmak aralarının iyice temizlenmesine özen gösterilir. Yüzük varsa hareket ettirilir.

Ağız Yıkanır
Sağ elle ağza üç defa su alınır ve ağız çalkalanır, gerekirse gargara yapılır. Dişler temizlenir. Dişleri fırçalamak sünnettir.

Burun Temizlenir
Sağ elle burna üç defa su verilir, sol elle sümkürülür.

Yüz Yıkanır
Sonra yüz üç defa yıkanır. Yüzü yıkarken sakal, bıyık ve kaş altlarına suyun ulaşması sağlanır. Yüzün yıkanması farzdır.

Kollar Yıkanır
Daha sonra önce sağ kol, sonra sol kol dirseklerle beraber kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. Kolların yıkanması farzdır.

Baş Meshedilir 
Sonra başa meshedilir: İki el yıkanır, sağ el ile başın üst tarafı bir kere meshedilir (Avuç içi başın üst kısmına temas ettirilir). Başa meshedilmesi farzdır.

Kulaklar ve Boyun Meshedilir
Daha sonra kulaklara ve boyna meshedilir: Ellerimizi tekrar ıslatarak önce kulaklara; serçe parmakla kulakların iç kısmına, başparmakla da kulakların arka kısmına meshedilir. Diğer üç parmağın arka kısımlarıyla da boynun arka ve yan taraflarına meshedilir. Bunları yapmak sünnettir.

Ayaklar Yıkanır
Önce sağ, sonra sol ayak olmak üzere, ayaklar topuklarla birlikte iyice yıkanır. Parmak aralarının temizlenmesine özellikle dikkat edilir. (Akan su bulunmayan durumlarda ayaklar üç defa yıkanır). Ayakların yıkanması farzdır. Böylece abdest tamamlanmış olur

Abdest Alırken Abdest Duaları olarak bilinen bazı dualar vardır. Bunlar abdest esnasında okunabilir, okunması farz değildir.

Daha fazla bilgi ve diğer dualar ile bilgileri öğrenmek için namaz duaları ve namaz sureleri bölümlerine bakabilir, her hangi bir konuda sormak istediğinizi konuların altından bizlere iletebilirsiniz. Allah hepimizden razı olsun ve ibadetlerimizi kabul eylesin inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir