yandex
Ana Sayfa / Siyer / Akraba Olarak Hz. Peygamber (as)

Akraba Olarak Hz. Peygamber (as)

Akraba Olarak Hz. Peygamber (as)

Peygamberimiz akrabalık ilişkilerine çok önem verirdi. sık sık akrabalarını ziyaret eder, onların sıkıntı ve dertleriyle yakından ilgilenirdi. Onlara yardım eder ve ikramda bulunurdu. Onlara güler yüz gösterir, güzel sözler söyleyerek gönüllerini alırdı.

Peygamberimiz amcası Ebu Talib’in yanında büyüdü. Hz. Hatice ile evlendikten sonra da amcasının iyiliklerini hiçbir zaman unutmadı. Ebu Talib sıkıntıya düştüğünde Peygamberimiz amcasının geçimini kolaylaştırmak için onun oğlu Ali’yi yanına alarak bakımını üstlendi.

Hz. Muhammed (as) peygamberlikle görevlendirildikten sonra ilk olarak ailelerini ve arkadaşlarını İslam’a davet etti. Daha sonra kendisine Allah tarafından akrabalarını uyarması emredildi. Peygamberimiz de bir ziyafet vererek akrabalarını İslam’a davet etti. Son haccı sırasında bütün Müslümanlara hitaben yaptığı Veda Hutbesi‘nde de faizi ve kan davasını ilk olarak akrabaları arasında kaldırdı. İlk yasakladığı faiz, amcası Abbas’ın faizi; ilk kaldırdığı kan davası da Abdulmuttalib’in torunu Rebia’nın kan davasıydı.

Peygamberimiz akrabalarını gözetmesine rağmen onları hiçbir zaman diğer Müslümanlardan üstün tutmazdı. Hatta onları Allah’ın emirlerine uymaları konusunda titizlikle uyarırdı.

Peygamberimiz ne olursa olsun akrabalarla ilişkilerin devam ettirilmesini, onlara iyi davranılmasını nasihat ederdi. Akrabalık bağlarının devam ettirilmesini ve güçlendirilmesini toplumsal bir sorumluluk olarak görürdü. İhtiyaç sahiplerinin araştırmaya yakınlarından başlamalarını ister, ilk olarak gözetilecek kişilerin akrabalar olduğunu vurgulardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir