yandex
Ana Sayfa / Namaz / Akşam Namazı Nasıl Kılınır?
namazsureleri.org kuran-ı kerim
namazsureleri.org kuran-ı kerim

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı

Bu dersimizde akşam namazının kılınışını öğreneceğiz. Akşam namazı beş rekattır. Üç rekatı farz, iki rekatı sünnet olarak kılınır. Önce üç rekat farzı, sonra da sünneti kılınır.

Akşam Namazının Vakti: Akşam namazının vakti, güneş battıktan sonra başlar, yatsı namazının vaktine kadar devam eder. Akşam namazının vakti diğer namazlara göre daha dardır. Bundan solayı geciktirilmesi doğru olmaz.

Akşam Namazının kılınışı: Akşam namazının vakti dar olduğundan önce üç rekat farzı kılınır, sonra da sünneti kılınır.

Farzın Kılınışı: Akşam namazının farzı üç rekattır.

Kamet getirildikten sonra, “Niyet ettim Allah rızası için Akşam namazının farzını kılmaya” diyerek niyet edilir ve tekbir alınır.

Sonra eller bağlanır. Sübhaneke duası okunur. Eüz-besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta, besmele çekilerek önce Fatiha suresi, ardından başka bir sure okunur. Rüku ve secde yapılır, oturulur. Oturuşta Ettehiyyatü duası okunur. Başka bir şey okunmadan tekbir alınır ve üçüncü rekata kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Başka bir şey okunmadan rüku yapılır. Rüku ve secdeden sonra oturulur. Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir.

Akşam namazı cemaatle kılınıyorsa, imam bir ve ikinci rekatta Fatiha suresi ile birlikte ikinci sureyi sesli olarak okur. Cemaat herhangi bir sure ve dua okumadan dinler. Üçüncü rekatta ise imam Fatiha suresini gizli olarak okur. Cemaat bir şey okumaz.

Akşam namazının farzı bu şekilde kılınmış olur. Farzdan sonra sünnet kılınır.

Sünnetin Kılınışı: Akşam namazının sünnet iki rekattır ve farzdan sonra kılınır. Öğle namazının son sünneti gibidir.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Tekbir alındıktan sonra eller bağlanır.

Sübhaneke okunur. Eüzü-besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapıldıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta, besmele çekielrek Fatiha suresi okunur. Ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secdeden sonra oturulur. Oturunca Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Sonra selam verilir.

Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selam tebarekte ya ze’l-celali ve’l-ikram” duası okunur.

Selamla birlikte namaz tamamlanmış olduğundan namazın sonundaki tesbihlere geçilir. Tesbihler ve dua ile namaz tamamlanmış olur.

Akşam namazından sonra isteyenler Haşr suresinin son ayetlerini okuyabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir