yandex
Ana Sayfa / Siyer / Arkadaş Olarak Hz. Peygamber (as)
islam

Arkadaş Olarak Hz. Peygamber (as)

Arkadaş Olarak Hz. Peygamber (as)

Sahabiler Allah Resulü’nü onun uğruna canlarını feda edecek kadar çok severlerdi. Peygamberimiz de arkadaşlarına güler yüzlü, yumuşak ve kibar davranırdı. Onları görünce mutlaka selam verirdi. Ashabı merak ettikleri konuları ona sorarlar, o da anlamadıkları konuları sabırla defalarca tekrarlardı. Onlara karşı çok anlayışlıydı. Arkadaşlarından biri sıkıntıda olursa onunla ilgilenerek elinden geldiğince yardım etmeye çalışırdı. Peygamberimiz arkadaşlarına çok düşkün biriydi.

Peygamberimiz arkadaşları için güven kaynağıydı. Zor anlarında arkadaşlarını teselli ederek onlara ümit verirdi. En yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir ile hicret yolculuğunda Sevr Mağarası’nda saklanmışken müşrikler çok yakınlarına kadar gelmişlerdi. Hz. Ebu Bekir onların kendilerini göreceklerinden korkup telaşlanmıştı. Peygamberimiz kendisinin de karşı karşıya kaldığı bu zor durumda soğukkanlılığını ve tevekkülünü korumuş, arkadaşını teselli etmişti. “Korkma! Allah bizimledir.” diyerek onu sakinleştirmişti.

Ashabından birini uzun süre görmezse onun nerede olduğunu araştırır, hastaysa ziyaretine giderdi. Ashabının davetlerine katılır, onları kırmamaya çalışırdı.

Peygamberimiz ashabına karşı çok merhametliydi. Arkadaşlarında gördüğü hataları onları kırmadan ve kusurlarını yüzlerine vurmadan düzeltmeye çalışırdı. Her zaman çok sakin ve yumuşak huylu olmasına rağmen arkadaşlarına yapılan kötülüklere çok kızardı. Onlar için her şeyi göze alırdı. Hatta “Kim onları severse bana olan sevgisinden dolayı sever. Kim de onlara kin beslerse bana olan kini dolayısıyla böyle yapar.” derdi. Bununla birlikte arkadaşlığı onu adaletsizliğe ve günaha sokacak durumlara sürüklemezdi. Bilakis Peygamberimiz böylesi konularda arkadaşlarını uyarırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir