yandex
Ana Sayfa / Siyer / Baba – Dede Olarak Hz. Peygamber (as)
islam

Baba – Dede Olarak Hz. Peygamber (as)

Baba Olarak Hz. Peygamber (as)

Peygamberimiz çocuklarına karşı şefkat ve sevgi dolu bir babaydı. Çocukları onun için büyük bir sevinç kaynağıydılar. Çocuklarının ihtiyaçlarıyla ve sorunlarıyla kendi ilgilenir, her gün onların yanına giderek durumlarını kontrol ederdi. Çocuklarının üzülmelerine dayanamaz, onları kıranların kendini de üzeceklerini söylerdi.

Peygamberimiz çocuklarının üzerine çok titrer, sürekli onları uyarır, peygamber olmasına rağmen ahiret gününde onlara hiçbir faydası olmayacağını söylerdi. Sabahları kapılarının önüne giderek onları namaza kaldırır, onların namazlarını kaçırmalarını istemezdi. Allah’a karşı sorumluluklarının en iyi şekilde yerine getirmelerini isterdi.

Sevgili Peygamberimiz (as) oğulları hepsi küçük yaşta öldüler. Peygamberimiz bu ayrılıklarda hüzünlenmiş, merhamet duygusuyla gözleri yaşarmıştı. Ağladığını görüp şaşıranlara şöyle cevap vermişti: “Gönül üzülür, gözler yaşarır ama yine de biz Rabbimizin hoşuna giden sözler söyleriz.”

Peygamberimiz en küçük kızı Fatma’yı çok severdi. Hz. Fatma yanına geldiğinde ayağa kalkar, onu alnından öper ve kendi yerine oturturdu. Bir yere sefere giderken en son ona uğrar, bir yerden gelince de ilk oalrak onu görmeye giderdi.

Dede Olarak Hz. Peygamber (as)

Peygamberimiz çocuklara karşı çok merhametliydi. Çocukları çok severdi. Onun çevresinde yetişen torunları ise sevgisini ve şefkatini en fazla gören çocuklardı.

Bir gün Peygamberimizin kucağında Hasan vardı. Onu seviyor ve öpüyordu. O sırada yanına bir Arap kabilesinin reisi geldi. Peygamberimizin torununu sevmesine çok şaşırdı. Peygamberimize “Benim on çocuğum var. Şimdiye kadar hiçbirini kucaklayıp sevmedim.” dedi. Hz. Peygamber de onu “Kim başkalarına merhametli davranmazsa Allah da ona merhametli davranmaz.” diye uyardı.

Peygamberimiz bir gün yanında torunlarından Ümame’yle mescide gitti ve Ümame sırtındayken namaza durdu. Rüku ve secdeye vardığında onu bırakıyor, Ayağa kalkarken tekrar alıyordu.

Peygamberimiz torunları Hasan ve Hüseyin’i çok seviyordu. Her zaman “Allah’ım ben onları seviyorum, sen de onları sev.” diye dua ederdi. Torunları Hasan ve Hüseyin onun için birer gül goncasıydı. Kızı Fatma’nın evine gidince “Çocuklarımı getirin.” derdi. Hz. Fatma onları getirince de kucağına alarak severdi.

Çocuklara kötü davranan birilerini görünce onları uyarır, ashabına korumasız ve güçsüz olan çocuklara merhamet etmeleri gerektiğini öğütlerdi. Ashabına ve inananlara çocuklarının onlar için bir imtihan olduğunu hatırlatır, söylerdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir