yandex
Ana Sayfa / Namaz / Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı

Bayram namazı, ramazan ve kurban bayramının birinci günü kılınır. İki rekattır. Bayram namazları cemaatle, camilerde kılınır.

Bayram Namazının Vakti

Ramazan ve kurban bayramın birinci günü, güneş doğup, kerahat vakti geçtikten sonra, öğle namazından 45 dakika öncesine kadar öncesine kadar kılınır.

Bayram Namazının Kılınışı

Bayram namazı iki rekat, dokuz tekbirden ibarettir. Beş tekbir birinci rekatta, dört tekbir de ikinci rekatta olmaz üzere dokuz tane fazladan tekbir alınır.

Ramazan bayramı namazına, “Niyet ettim Allah rızası için ramazan bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet edilir.

Kurban bayramı namazına, “Niyet ettim Allah rızası için kurban bayramı namazını kılmaya, uydum imama” denir.

İmamla birlikte tekbir alınır(Bu birinci tekbirdir).

Bu tekbirle eller bağlanır ve namaza durulur.

Sübhaneke duası okunur. Sübhaneke’den sonra imamla birlikte üç defa bayram tekbiri alınır. Birinci tekbirden eller kaldırılır, tekbir alınır eller yana salınır.

İkinci defa tekbir alınır eller yana salınır.

Üçüncü defa eller kaldırılır tekbir alınır. Bu defa eller bağlanır(Bu başlangıç tekbiri ile birlikte dördüncü tekbirdir).

İmam sessizce içinden eüzü-besmeleyi çeker. Sonra sesli olarak Fatiha suresini ve ardından başka bir sure daha okur. Cemaat bir şey okumadan dinler. Okuyuş bittikten sonra tekbir alınır rüku yapılır.

Rüku ve secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta, imam yine Fatiha suresini ve bir sureyi daha açıktan sesli olarak okur. Cemaat okumaz. Sonra imamla ikinci rekatın bayram tekbirleri alınır.

Birinci tekbirde eller kaldırılır yana salınır.

İkinci tekbirde eller kaldırılır yana salınır.

Üçüncü tekbirde eller kaldırılır yana salınır.

Dördüncü tekbirde eller kaldırılmaz. Bu tekbirle birlikte rüku yapılır. Rüku ve secdeden sonra oturulur.

Burada Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena Duaları okunur. Sonra imamla birlikte selam verilir.

Selamdan sonra cemaat tekbir okurken imam da bayram hutbesini okumak üzere minbere çıkar. Bayram hubtesi okunduktan sonra yine tekbir okunur. Tesbihlerden ve duadan sonra bayram namazı tamamlanmış olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir