yandex
Ana Sayfa / Namaz / Cemaatle Namaz

Cemaatle Namaz

Cemaatle Namaz

İmamla birlikte kılınan namaza “cemaatle namaz kılmak” denir. Farz namazlar cemaatle kılınır. Beş vakit namaz, cuma namazı ve cenaze namazı gibi. Bayram namazları da vacip olmalarına rağmen cemaatle kılınır. Yine vitir namazı vacip olmakla birlikte sadece ramazan ayında cemaatle kılınabilir. Sünnet namazlardan teravih namazı da cemaatle kılınabilir. Bunun dışında kalan namazların ferdi olarak kılınması daha iyidir.

Cemaat halinde namaz kılarken bazı noktalara riayet etmek gerekir.

Cemaatle Beraber Namaz Kılmak: Cemaat halinde kılınan bir namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha faziletlidir.

Cemaatle kılınan namazda imam cemaatin önünde durur. Cemaat imamın arkasından itibaren saf tutar.

Farz namazlarda, kamet bittikten sonra niyet edilir. Niyet edilirken “uydum imama” denir. İmamla birlikte tekbir alınır. Sübhaneke duası okunur. Cemaat başka bir dua okumadan susar. Bundan sonrasını imam okur.

İmam, sabah, cuma, teravih, vitir ve bayram namazlarının tamamında, akşam ve yatsı namazlarının ise ilk iki rekatında Fatiha suresini ve devamında okunan sureyi sesli olarak okur. Öğle, ikindi namazlarının tamamında ve akşam namazının üçüncü rekatı ile yatsı namazının üç ve dördüncü rekatlarındaki okuyuşları sessiz olarak yapar. Cenaze namazında da sessiz olarak okur.

Cemaatle kılınan namazlarda imamdan önce hareket etmemek gerekir. İmamdan önce rüku yapmak, secdeye gitmek ya da secdeden kalkmak gibi durumlar namazı bozmaya kadar götüren sebeplerdir. Bundan dolayı imamdan sonra hareket etmek en doğru olanıdır.

Cemaatle kılınan namazda cemaat rükuda ve secdede okunacakları okurlar. Yine oturulduğu zaman okunacak duaları da okurlar.

Cemaate sonradan katılan kimse kılamadığı rekatları imam selam verdikten sonra kalkarak tamamlar.

Namazın sonunda tesbihler okunur. Dua yapılır ve namaz bitmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir