yandex
Ana Sayfa / Namaz / Cenaze Namazı Kılınışı

Cenaze Namazı Kılınışı

Cenaze Namazı

Cenaze namazı, ölen bir müslüman için kılınması gereken ve bütün müslümanların üzerine farz olan bir namazdır. Bir kısım müslümanın kılmasıyla diğerlerinin üzerinden yükümlülük kalkar. Fakat cenaze namazını kimse kılmazsa bütün müslümanlar bundan sorumlu olurlar.

Cenaze namazında rüku ve secde yoktur. Ayakta kılınır. Dört tekbiri vardır. Her bir tekbirden sonra okunan dualar vardır.

Cenaze Namazının Vakti : Cenaze namazı normal durumlarda kerahat vakitlerinde ve gece vakti kılınmaz. Diğer vakitlerde, yıkanmış ve kefenlenmiş olarak hazır bulunan cenaze üzerine kılınabilir. Cenaze namazı, uzakta bulunan bir müslümanın gıyabında da kılınabilir.

Cenaze Namazının Kılınışı : Önce cenaze yıkanır, kefenlenir, tabutu musallaya konur. Cemaat cenazenin önünde ayakta saf tutar. Orada bulunanlardan ölen kişi lehinde şahitlik yapmaları istenir ve helallik talebinde bulunulur. Sonra da bir dua mahiyetinde olan cenaze namazına geçilir.

Önce niyet edilir. Niyet edilirken, ölen kimsenin cinsiyetine göre, erkek, kadın ya da çocuk oluşu belirtilir. Erkek için “Niyet ettim Allah rızası için cenaze namazı kılmaya, er kişi niyetine, uydum imama” denir. Kadın için “hatun kişi niyetine”, çocuk için ise “sabi niyetine” şeklinde denir.

Cenaze namazı imamla kılınır. İmamla birlikte birinci tekbir alınır. Eller bağlanır Sübhaneke dıası tamamıyla okunur. İkinci tekbir alınır. Tekbir alırken eller kaldırılmaz, sadece dil ile söylenir. İkinci tekbirden sonra Salli ve Barik duaları okunur. Üçüncü defa tekbir alınır. Bu tekbirden sonra bilenler cenaze dualarını okurlar. Bilmeyenler onun yerine Kunut duasını ya da Fatiha suresini veya başka bir dua okurlar. Dördüncü tekbirle birlikte selam verilir, eller yanlara salınır. Ölen kişi için Fâtiha okunur. Böylece cenaze namazı tamamlanmış olur.

Namazdan sonra cenaze kabre defnedilir.

Cenaze Duaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir