yandex
Ana Sayfa / Namaz / Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı

Cuma namazı, haftada bir kere cuma günü, öğle namazı vaktinde, camide cemaatle kılınan bir namazdır. Cuma namazı on rekattır. Dört rekatı ilk sünnet, iki rekatı farz, dört rekatı son sünnet olarak kılınır.

Cuma Namazının Vakti

Cuma namazı, cuma günleri, öğle namazının kılındığı vakitte kılınır. Cuma günü öğle namazının yerine cuma namazı kılınır.

Cuma Namazının Kılınışı

Cuma namazı on rekat olarak kılınır. Önce dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Sonra cuma hutbesi okunur. Hutbe okunduktan sonra cumanın iki rekatlık farzı kılınır. Farzdan sonra dört rekatlık son sünnet kılınır.

İlk Sünnetin Kılınışı

Cuma namazının ilk sünneti dört rekattır. Öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının ilk sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Tekbir alınır ve eller bağlanır.

Sübhaneke okunur. Eüzü-besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Ardından başka bir sure daha okunur. Tekbir alınır rüku yapılır.

“Semiallâhü limen hamideh” diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilir.

“Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.

“Allahü Ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Burada “Sübhânellah” diyecek kadar kısa bir an oturulur.

“Allahü Ekber” diyerek tekrar secdeye gidilir ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.

“Allahü Ekber” diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. İkinci rekatın sonunda oturunca sadece Ettehiyyatü duası okunur. Tekbir alınır, üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Dördüncü rekat için ayağa kalkılır.

Dördüncü rekatta, besmele çekilir, Fatiha suresi ve arından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Dördüncü rekat için ayağa kalkılır.

Dördüncü rekatta, besmele çekilir. Fatiha suresi ve arından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır  ve oturulur. Bu son oturuşta ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Bu dualar okunduktan sonra selam verilir. Selamdan sonra “Allahüemme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tekbarekte ya ze’l-celali ve’l-ikram” duası okunur.

Cuma namazının ilk sünnetinin kılınışı bu şekildedir. Sünnetten sonra cuma hutbesi okunur.

Cuma Hutbesi

Cuma namazının farzından önce okunan bu hutbe, cumanın farzlarından birisidir. Sünnet kılındıktan sonra müezzin iç ezanı okur. Ezan okunurken imam hutbe okumak üzere minbere çıkar. İç ezan bittikten sonra imam hutbe okumaya başlar. Hutbede cemaate günlük meseleler hakkında aydınlatıcı bilgiler verilir ve çeşitli nasihatlerde bulunulur. Hutbe cumanın farzlarından birisidir. Bundan dolayı hutbe esnasında konuşulmaz. Başka bir işle uğraşılmaz, sadece dinlenir. Hutbe bittikten sonra cuma namazının farzı için müezzin kamet getirir. İmam minberden inerek cuma namazını kıldırır.

Farzın Kılınışı

Cuma namazının farzı iki rekattır. İmamla kılınır. Kamet getirilirken minberden inen imam mihraba geçer.

Kametten sonra “Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama” diye niyet edilir, imamla beraber tekbir alınır ve eller bağlanır. Sabah namazının farzı gibi kılınır.

Sübhaneke duası okunur. Cemaat başka bir dua ve sure okumaz, imamın kıraatini dinler. İmam, sessizce içinden eüzü-besmeleyi çektikten sonra, sesli olarak Fatiha suresini ve ardından başka bir sureyi okur. Kıraat bittikten sonra imamla birlikte rüku ve secde yapılır. İkinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta da cemaat herhangi bir dua ve sure okumaz. İmam içinden besmeleyi çeker ve sesli olarak fatiha suresini ve ardından başka bir sureyi daha okur. Rüku ve secde yapılır ve oturulur. Oturduktan sonra Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Sonra imamla birlikte selam verilir. Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte yâ ze’l-celali ve’l-ikram” duası okunur.

Selamdan sonra, son sünneti kılmak için ayağa kalkılır.

Son Sünnetin Kılınışı

Cuma namazının son sünneti dört rekattır. İlk sünneti gibi kılınır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının son sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Tekbir alınır ve eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Eüzü-besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Sonra ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Sonra ikinci rekat için ayağa kalkılır.

İkinci rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır ve oturulur.

İkinci rekatın sonunda oturunca sadece Ettehiyyatü duası okunur, başka bir dua okunmaz. Üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Dördüncü rekat için ayağa kalkılır.

Dördüncü rekatta besmele çekilir, Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır ve oturulur. Bu son oturuşta Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Bu dualar okunduktan sonra selam verilir.

Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte ya ze’l-celali ve’l-ikram” duası okunur.

Cuma namazının son sünneti kılındıktan sonra tesbihat ve dua yapılır.

 

Bir yorum

  1. Bu güzel bilgiler için teşekkürler. İnternet platformunda olması çok iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir