yandex
Ana Sayfa / İtikat / Din Neye Denir?
islam

Din Neye Denir?

Din Neye Denir?

Din, akıl sahibi insanları kendi istekleri ile dünyada ve ahirette iyiliğe ve mutluluğa ulaştıran ilahi bir kanundur. Dinler başlıca üç kısma ayrılır:

Hak Din

Allah tarafından peygamber aracılığı ile insanlara bildirilen, hiçbir değişikliğe uğramadan ve bozulmadan günümüze kadar gelen dindir. Bu özellikleri taşıyan din, bizim dinimiz olan İslam Dini’dir.

Muharref Dinler

Allah tarafından peygamberleri aracılığı ile bildirildiği halde sonradan insanlar tarafından değiştirilen ve aslı bozulan dinlerdir.

Batıl Dinler

İnsanlar Tarafından uydurulan dinlerdir. Bunların, peygamberlerin tebliğ ettiği dinlerle hiç bir ilgisi yoktur.

Dinler Arasında İslam’ın Yeri

İlk insan olan Hz. Adem Aleyhisselam aynı zamanda ilk peygamberdir. İnsanlığın ilk dini de Hak Din’dir. Hz. Adem’den Hz. İsa’ya kadar gelen bütün peygamberler insanlara Allah’ın varlığı ve birliği inancını tebliğ etmişler ve Allah’a nasıl ibadet edileceğini öğretmişlerdir. Ancak bu peygamberlerin tebliğ ettiği iman esasları ve dini hükümler zamanla bozulmuş ve asılları kaybolmuştur.

Bunun üzerine Yüce Allah, son peygamber Hz. Muhamed (as) aracılığıyla bütün insanlara son ve en mükemmel din olan İslam’ı göndermiştir. Bugün yeryüzünde gerçek din, İslam Dinidir. Batıl dinlerin Allah katında hiç bir değeri yoktur. Allah katında tek ve makul olan din İslam’dır.

Bu gerçek yüce Allah tarafından Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirilmiştir:

“Allah katında din, şüphesiz İslam’dır.”(Al-i İmran Suresi, 19. Ayet)

“Kim İslam’dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette de zarara uğrayanlardandır.” (Al-i İmran Suresi, 85. Ayet)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir