yandex
Ana Sayfa / Siyer / Eş Olarak Hz. Peygamber (as)
islam

Eş Olarak Hz. Peygamber (as)

Eş Olarak Hz. Peygamber (as)

Peygamberimiz (as) aile hayatında anlayışlı, şefkatli, sorumluluk sahibi bir eşti. Ashabını sık sık “Sizin en hayırlınız hanımına iyi davrananınızdır.” şeklinde uyarırdı. Ahlâkı en güzel olanların aile bireylerine yumuşak davranan kimseler olduğunu söylerdi.

Hz. Peygamber (as) ilk eşi Hz. Hatice ile onun ölümüne kadar yirmi beş yıl evli kaldı. Araplarda yaygın olmasına rağmen Hz. Hatice’yle evliliği boyunca ikinci bir eşle evlenmeyi hiç düşünmedi. Saygı ve anlayışa dayalı sade yaşamlarıyla Mekke’de örnek bir aileydiler. Cebrâil ilk vahyi getirdiğinde korkuyla eve gelmiş, dinlendikten sonra da bütün olanları Hz. Hatice’ye anlatmıştı. Hz. Hatice onun en büyük destekçisiydi. Peygamberimiz (as) eşine büyük bir değer verir, her konuda ona danışırdı. Sorunları birlikte çözümlemeye çalışırlar& Bu sebeple Hz. Hatice’nin vefatı onu çok üzmüştü.

Peygamberimiz (as) vaktinin bir kısmını ailesine ayırırdı. Allah’ın emirlerini ilk olarak onlara aktarırdı. Onlara sık sık ahiret hayatının güzelliklerini anlatarak onları bu ödüllere ulaştıracak ibadetlere teşvik ederdi. İslâmı anlattığı kişilere de öğrendiklerini mutlaka ailelerine de anlatmalarını söylerdi.

Peygamberimiz (as) aile bireylerine karşı nazik ve yumuşaktı. Onlara hoşgörülü davranır, kalplerini kırmazdı. Aile bireyleri onun yumuşak, sakin, mütevazı olduğunu söylerlerdi. Peygamberimiz (as) ev işlerine yardımcı olurdu. Evi süpürür, koyunları sağar, develeri yemler, elbiselerini kendi diker, ayakkabılarını kendi tamir eder, çocuklarıyla ilgilenirdi.

Peygamberimiz (as) aile bireylerinin eğlenmelerine saygı gösterirdi. Bir defasında eşi Hz. Aişe ile Habeşistan’dan gelen bir grubun oyun gösterisini beraber izlemişti. Farklı zamanlarda Hz. Aişe’yle koşu yarışı yapmış, birincisinde Hz. Aişe, ikincisinde ise Peygamberimiz (as) kazanmıştı.

Hz. Peygamber (as) aile bireyleri le şakalaşır, onların şakalarını da kızmadan karşılardı ve onlara yüksek sesle bağırdığı hiç görülmemişti. Peygamberimizin evinde büyüyen Hz. Enes “Ailesine Resulullah’dan (as) daha şefkatli birisini görmedim.” demiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir