yandex
Ana Sayfa / Hac İbadeti / Hac Nedir?
namazsureleri.org hac nedir

Hac Nedir?

Hac Nedir?

İslam’ın beş esasından biri de hacca gitmektir. Hac, Kabe’yi etrafındaki kutsal mekanları, hac mevsiminde, usulüne uygun olarak ziyaret etmektir. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir. Hac hem bedenle hem de malla yapılan bir ibadettir. Bir Müslümana haccın farz olması için şu şartların yer bulunması gerekir:

  • Akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş olması
  • Özgür olması
  • Hacca gidip gelecek maddi güce sahip olması
  • Hacca gitmesine engel olacak bir sağlık probleminin olmaması
  • Hacca giderken kullanacağı yolun güvenli olması

Haccın Farzları

  1. İhram
  2. Kâbe’yi tavaf
  3. Arafat’ta vakfe

Haccın Önemi

Hac, yüz binlerce Müslümanın bir araya geldiği bir ibadettir. Bu yönüyle hac, mahşer gününe benzer. Kendini bu muhteşem kalabalığın içinde bulan insan, Allah’ın huzurunda toplanacağı günü (mahşeri) hatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle o gün verilecek hesabı düşünür. Böylece daha bu dünyada iken kendini hesaba çekme fırsatı yakalamış olur. Hayatını gözden geçirir, eksiklik ve hataları varsa onları düzeltme ve tamamlama imkanı elde eder. Allah’a verdiği nimetler için şükrederek günahlarından tövbe eder. Peygamberimizin de buyurduğu gibi anasından doğduğu günkü gibi tertemiz olur.

Haccın diğer ibadetlerden farklı olarak bir de uluslararası yönü ve faydası vardır. Çünkü hac yapmaya dünyanın dört bir yanından Müslümanlar gelir. Hac için Mekke’ye gelen bir Müslüman diğer ülkelerdeki farklı kültürlerden Müslümanlarla tanışır, onları tanıt ve böylece düşünce ufkunu genişletir. İslam’ın kardeşliğe verdiği önemi bir kez daha ve somut bir şekilde kavrar, birlik ve beraberlik duygusunu daha bir kuvvetle hisseder.

Irkı, rengi, cinsiyeti, dili, toplumsal konumu ve yaşı birbirinden farklı insanların bir araya gelip kaynaştığı hacda, insanların eşitlik ve adalet duyguları gelişir. Hacca giden bir Müslüman; makam, mevki ve servet gibi maddi ve dünyaya ait değerlerin önemsizliğini kavrar, bunlarla övünmekten kaçınır.

Hacda zengin-fakir, kadın-erkek, yaşlı-genç, herkes eşit şartlarda hareket eder, aynı zorluklarla yüz yüze gelir. Bu durum dayanışma ve yardımlaşma duygularının artmasına ve kardeşilik ruhunun gelişmesine yardımcı olur. Böylece, hacca giden insanlar diğer insanların haklarına saygı gösterme, kırıcı davranışlardan kaçınma gibi olumlu özelliklerini geliştirme imkanına kavuşurlar.

Haccın Yapılışı

Hacla İlgili Kavramlar

Hacla İlgili Mekanlar

Umre ile Hac Arasındaki Farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir