yandex
Ana Sayfa / Hac İbadeti / Hacla İlgili Kavramlar
namazsureleri.org hac nedir

Hacla İlgili Kavramlar

Mikat

Hacı adaylarının, harem bölgesine girmek için ihramsız geçmemeleri gereken sınırları belirleyen beş noktadır. Bu noktalar Peygamberimiz tarafından belirlenmiştir.

İhram

Oruçluyken yemek yemenin, namaz kılarken gülmenin yasak olması gibi haccın da kendine özgü bazı kısıtlamaları vardır. Hacdaki bu kısımlara ihram denir. İhram, hac yapmaya niyet eden kişinin, normal zamanlarda yapabildiği, çiçek koparmak, saç-sakal tıraşı olmak, dikişli elbise giymek, avlanmak gibi bazı davranışlardan hac süresince uzak durmasıdır. Hac ibadeti yapılırken giyilen özel giysilere de “ihramlık” ya da “ihram elbisesi” denir.

Vakfe

Kurban Bayramı’ndan bir gün öce Mekke’nin güneydoğusunda bulunan Arafat adı verilen yere gelrerek burada bir müddet beklemektir. Vakfe olmazsa hac ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Vakfe, Kurban Bayramı’nın arefe günü öğle  vaktinden bayramın birinci günü tan yerinin ağarmasına kadarki vakit içerisinde Arafat’ta bekleyip dualar ederek yapılır. Arafat’ta toplanan Müslümanlar günahlarının bağışlanması ve bütün insanlığı iyiliği için Allah’a dua ederler.

Şavt

Hacerülesved’in bulunduğu köşeden başlayarak Kabe’nin etrafında bir tur atmaktır.

Tavaf

Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmektir. Bir tavaf, şavt adı verilen yedi dönüşten oluşur.

Sa’y

Kâbe’nin doğusunda bulunan Safa ve Merve tepecikleri arasında Safa’dan başlayıp Merve’de tamamlamak üzere dördü gidiş, üçü geliş, toplam yedi kez gidip gelmektir.

Telbiye

İhrama niyet ettikten sorna okunan duadır.

  • “Emrin baş üstüne Allah’ım, baş üstüne…”
  • “Emrin baş üstüne ey ortaksız olan! Baş üstüne…”
  • “Tek öveceğim sensin, kavuştuğum nimetlerin hepsi sendendir, her şey de senin.”
  • “Yoktur ortağın senin.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir