yandex
Ana Sayfa / Hac İbadeti / Hacla İlgili Mekanlar
namazsureleri.org hac nedir

Hacla İlgili Mekanlar

Kabe

Mekke’de Mescid-i Haram denilen caminin ortasında, dörtgen prizma şeklindeki mabedin adıdır. Diğer bir adı da Beytullah’tır (Allah’ın Evi). Kabe, Hz. İbrahim (as) ve Hz. İsmail (as) tarafından yapılmıştır. Yeryüzündeki ilk mabettir. Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri kıblesidir. Allah, Kur’an’da şöyle buyurur: “(Ey müminler!) Siz de nerede olursanız olun, yüzünüzü Mescid’i Haram’a doğru çevirin.”( Bakara Suresi, 150. Ayet) Kutsal taş olan “Hacerülesved” Kabe’nin doğu köşesinde bulunur. Kabe’yi örten ve üzerinde hac ayetlerinin yazılı olduğu siyah örtü her sene arefe günü değiştirilir.

Safa ve Merve

Kabe’nin 200m doğusunda bulunan iki tepeciğin adıdır. Bu iki tepecik birbirlerine 350m uzaklıktadır. Bugün Mescid-i Haram’ın içinde yer almaktadırlar. Yüce şöyle buyurur: “Şüphesiz, Safa ile Merve Allah’ın nişanelerindendir.” (Bakara Suresi, 158. ayet). Hz. İbrahim, eşi Hacer’i ve oğlu Hz. İsmail’i Allahın emriyle bugün Kabe’nin bulunduğu yerin yakınında bırakıp bazı işleri için oradan ayrılır. Bir süre sonra suları tükenir ve Hacer su aramaya başlar. Oğlu İsmail’e bir şey olup olmadığına bakmak için bir Safa tepesine, bir Merve tepesine koşarak çıkar. Bugün hac ibaadetini yerine getirenler işte Hz. Hacer’in su aramak için koştuğu bu iki tepe arasında hızlı bir yürüyüşle yedi kez gider gelirler.

Arafat

Mekke’nin 25 km. güneydoğusunda ova görünümünde düz bir alanın adıdır. Doğusu, kuzeyi ve güneyi dağlarla çevrilidir. Haccın farzlarından biri olan vakfe burada yapılır. Arafat’ın ortasında Cebel-i Rahme bulunur.

Müzdelife

Arafat ile Mina arasında Harem sınırları içinde kalan bölgenin adıdır. Hacılar, arefe günü güneşin batışından, Kurban Bayramı’nın birinci günü güneşin doğuşuna kadarki zaman diliminde burada vakfe yaparlar. Buna “Müzdelife Vakfesi” denir. Şeytan taşlama için buradan taş toplanır.

Mina

Mekke ile Müzdelife bölgesi aarsında, Harem sınırları içinde kalan bölgenin adıdır. Şeytan taşlama yerleri buradadır. Hacılar, kurbanlarını burada keserler.

Harem Bölgesi

Mekke ve çevresine verilen bir isimdir. Zararlı olanlar dışındaki hayvanların öldürülmesinin ve bitkileri koparılmasının yasak olmasından dolayı bu bölgeye “yasak bölge” anlamında bu isim verilir.

Mescid-i Nebevi

Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin hemen ardından, Medine’de yaptırdığı mabedin adıdır. Peygamberimizin kabri de bu mescitte bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir