yandex
Ana Sayfa / Dua ve Tevbe / Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in Duası
namazsureleri.org tevbe dua

Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in Duası

Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in Duası

“Rabbena tekabbel minnâ inneke entes semi’ul alim.”

Manası: “Ey Rabbimiz! Yapmış olduğumuz bu hayırlı işi bizden kabul et. Gerçek ki, sen her şeyi işiten ve her şeyi bilensin.” *Sure-i Bakara

İzah ve Açıklaması

Bu ayetteki dua Hz. İbrahim Peygamber ile oğlu Hz. İsmail Peygamberin yapmış oldukları duadır. Ayet-i Kerimenin meali şöyledir:

*Ve o zaman, İbrahim ile İsmail (as), Kabe’nin temellerini yükselttiler. (Kabe’nin duvarlarını yaptılar.) Ve (baba oğul) şöyle dua ettiler: “Ey Rabbimiz! Bizden bu hayırlı işi kabul et. Sen Semi’sin, Alim’sin.”

Görülüyor ki, Allah rızası için, Allah adına yapılan hayırlı bir iş, yine Allah’a dua ve niyaz ile yalvarılıyor, kabul edilmesi için Allah’a dilekçe veriliyor. Dua, Allah’a yazılmış bir dilekçedir.

Yapılan bu hayırlı işi Allah biliyor ve görüyor ama, yine de kabul etmesi için Allah, Peygamberine ilham ediyor ve bizlere örnek olacak bu duasını yaptırıyor.

Hz. İbrahim (as) kimselerin olmadığı o ıssız yerde küçük oğlunu – İsmail’ini alıyor ikisi birlikte Allah evi olan Kabeyi yapıyorlar ve yapıları, binaları yükselince Allah’a kabul etmesi için duada bulunuyorlar.

Bizler de, hayırlı bir iş yaptığımız zaman bu duayı okuyalım. Bir hayır, bir sadaka verdiğimizde. Allah namına, Allah adına, Allah rızası için bir iş yaptığımızda sevap olsun, yardım olsun, dediğimiz bir işte bu duayı okuyalım. Ve sevap alalım.

Bir yorum

  1. sayenizde nasipleniyoruz, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir