yandex
Ana Sayfa / Namaz / İkindi Namazı Nasıl Kılınır?
namazsureleri.org kuran-ı kerim
namazsureleri.org kuran-ı kerim

İkindi Namazı Nasıl Kılınır?

İkindi namazı sekiz rekattır. Dört rekatı sünnet, dört rekatı farz olarak kılınır. Önce dört rekat sünneti, sonra da farzı kılınır.

İkindi Namazının Vakti: 

İkindi namazının vakti, cisimlerin gölgeleri kendi boylarının iki katı olduğu zamandan başlar, güneş batıncaya kadar devam eder.

İkindi Namazının Kılınışı:

İkindi namazının önce sünneti kınlır sonra da farzı kılınır.

İkindi Namazı Kılınışı Videolu Anlatım Diyanet

Sünnetin Kılınışı:

 İkindi namazının sünneti dört rekattır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Eller kaldırılıp Allahüekber diyerek tekbir alınır ve eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Eüzü-besmele çekilerek Fâtiha sûresi okunur. Sonra başka bir sure daha okunur. Rüku ve secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta, besmeleyle beraber Fatiha Suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. Oturunca, Ettahıyyatü duası ile birlikte Salli ve Barik duaları da okunur ve üçüncü rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

İkindi namazının sünnetini kılarken, öğle namazının sünnetinden farklı olarak, ikinci rekatta oturulunca Ettehiyyatü duası ile birlikte Salli ve Barik duaları da okunur. Bundan dolayı da üçüncü rekata kalkınca Sübhaneke de okunur.

Sübhanekenin ardından eüzü-besmele ile birlikte Fatiha suresi ve sonra bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden kalkınca tekbir alınır ve dördüncü rekata kalkılır.

Dördüncü rekatta besmele çekilir. Fatiha suresi ve ardından bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. Rekatlar tamamlanmış olduğundan Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okundukan sonra selam verilir.

Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte ya ze’l-celali ve’l-ikram” duası okunur.

Şimdi de ikindi namazının farzının kılınışını öğrenelim.

Farzın Kılınışı:

İkindi namazının farzı, öğle namazında olduğu gibi dört rekattır. Kılınışı da aynen öğle namazının farzı gibidir.

Kamet getirildikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir. Eller kaldırılarak tekbir alınır ve eller bağlanır.

Sübhaneke okunur. Eüzü-besmele ile beraber Fatiha suresi ve ardından bir sure daha okunur. Bu okuyuş tamamlanınca rüku yapılır. Rükudan kalkıldıktan sonra secde yapılır. Secde tamamlanınca ikinci rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

Besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secdeden sonra oturulur. Bu oturuşta sadece Ettehiyyatü duası okunur. Sonra tekbir alınır ve üçüncü rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele çekilerek sadece Fatiha suresi okunur. Sonra rüku yapılır. Rüku ve secdeden sonra dördüncü rekata kalkılır.

Dördüncü rekata kalkınca besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Başka bir sure okumadan düku ve secde yapılır, sonra oturulur. Bu oturuş son oturuştur. Burada Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur, ardından da selam verilir. Selamdan sonra tesbihler okunur. Dua yapılır ve böylece ikindi namazı tamamlanmış olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir