yandex
Ana Sayfa / İtikat / İslam Dini’nin Özellikleri İslam’ı Evrensel Yapan Özellikler
namazsureleri.org kuran-ı kerim
namazsureleri.org kuran-ı kerim

İslam Dini’nin Özellikleri İslam’ı Evrensel Yapan Özellikler

İslam Dini’nin Özellikleri

 1. İslam dini, son dindir. İslam Dini’nden başka din gelmeyecek, İslam Dininin hükümleri kıyamete kadar devam edecektir. İslam Dinini insanlara tebliğ eden Hz. Muhammed (as) son peygamberdir, ondan sonra başka peygamber gelmeyecektir.
 2. İslam evrensel bir dindir. Önceki peygamberlerin tebliğ ettikleri dinler, belirli milletlere geldiği halde İslam Dini, bütün dünya milletlerine gönderilmiştir.
 3. İslam Dininin hükümleri bütün insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mükemmeldir. Bu sebeple başka bir dine ihtiyaç kalmamıştır.
 4. İslam Dini, kendinden önce Allah tarafından gönderilen peygamberleri ve ilahi kitapları tasdik eder.
 5. İslam Dini, önceki peygamberlerin tebliğ ettiği dinlerin hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar, belirli milletlere sınırlı zamanlar için gönderilmişti. Halbuki İslam Dini, bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan dindir.

 

islam

 

İslam’ı Evrensel Yapan Özellikler

İslam Dini’ni evrensel yapan birçok özellikler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. İslam Bütün İnsanlığa Gönderilen Son Dindir:
  İslam, bütün insanlığa gönderilen ve kıyamete kadar devam edecek olan son ilahi dindir. Nitekim: Peygamberimiz, İslam Dinini dünya milletlerine tebliğ etmek maksadıyla o dönemdeki ülkelerin devlet başkanlarına mektuplar göndererek onları İslam Dinini kabul etmeye çağırmıştır.
 2. İslam Akıl ve İlim Dinidir:
  İslam Dini, akla büyük bir önem vermiş, mükellef olmak için akıllı olmayı şart koşmuştur. Bilgiye de üstün bir değer veren dinimiz, daima okumayı ve öğrenmeyi emretmiş, bilgi öğrenmenin her müslümana farz olduğunu bildirmiştir.
 3. İslam Hem Dünya, Hem de Ahiret Dinidir:
  İslam Dininin amacı; insanın hem dünya hayatında hem de sonsuz olan ahiret hayatında mutlu olmasıdır. Dinimiz, dünya durdukça insanların her çağda mutlu olmasını ve yükselmesini sağlayan, hem fertlerin hem de toplumun ihtiyaçlarına cevap veren prensipler koymuş, dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını göstermiştir.

  Bu konuda İslamın getirdiği prensiplerin özeti şudur: “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalış, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalış.”

 4. İslam Kolaylık Dinidir:
  İslam Dininde güçlük yoktur. Kolaylık vardır. Dinimizin emirleri bizi olgunlaştırmak ve daha yüksek bir hayata hazırlamak içindir. İbadetlerin yapılmasında günümüz dikkate alınarak dinimiz bir çok kolaylıklar göstermiştir.

  Mesela; Yolcular dört rekatlı farz namazları iki rekat kılar. Namazı ayakta kılamayan oturarak kılabilir. Ramazan’da oruç tutmaya gücü yetmeyen hastalar iyileşince tutar. İyileşme ümidi olmayan hastalarla, oruç tutamayacak durumda olan yaşlılar ise tutamadıkları oruç yerine fidye verirler. İnsanın gücü ve ihtiyaçları dikkate alınarak zorunlu hallerde dinimizin getirdiği daha pey çok kolaylıklar vardır. Bu sebeple İslamın hükümleri her zaman ve her yerde uygulanabilir özelliklere sahiptir.

 5. İslam’da Aşırılık Yoktur:
  İslam’ın hükümleri akla ve insanın yaradılışına (fıtratına) en uygun hükümlerdir. Bizim görevimiz ise bunlara uymaktır. Yapılması emredilmediği halde, din adına aşırı giderek kendine eziyet etmek, helal olan dünya nimetlerinden uzaklaşıp sıkıntılı bir hayat sürmek İslam dininde yoktur.
 6. İslam Barış ve Sevgi Dinidir:
  İslam’ın bir gayesi de; insan sevgisini, insan haklarına saygıyı kalplere yerleştirerek toplumda devamlı bir huzur ve barış sağlamaktır. Dinimiz bu amaçla birçok kurallar koymuş, birbirimizi sevmeyi, başkasının hakkına saygılı olmayı, gerçek mümin olmanın şartı saymıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir