yandex
Ana Sayfa / Kurban, Zekat ve Sadaka / Kimler Zekat Verir? Ne Kadar Zekat Verilir?

Kimler Zekat Verir? Ne Kadar Zekat Verilir?

Kimler Zekat Verir?

İslam’a göre zekat verebilmek için birtakım şartların bulunması gerekir. Bu şartların bir kısmı zekat veren kişiyle, diğer kısmı da zekat verilecek malla ilgilidir.

Zekat verecek Müslümanla İlgili Şartlar

  • Akıl sağlığı yerinde olmak ve ergenlik çağına gelmiş olmak
  • Zengin olmak: Borçlarını ödedikten ve temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye kalan ve üzerinden bir sene geçmiş olan malı nisap miktarına ulaşan kişi zengin kabul edilir.

Zekat Verilecek Malla İlgili Şartlar

  • Tam mülkiyet: Zekat verilecek malın hem kendisinin hem de sağlayacağı kazancın, sahibinin yetkisinde olması gerekir. Elde bulunmayan, rehin altında bulunan ya da faydalanılamayan mallardan zekat verilmez.
  • Nisap: Nisap miktarı, dinimizin mallar için koyduğu bir ölçüdür. Temel ihtiyaçları ve borcu dışında nisap miktarınca mala sahip olan kişi zengin sayılır. Her malın nisap ölçüsü farklıdır. Örneğin; altın için nisap miktarı 80.18 gram, gümüş için ise 561.2 gramdır.
  • Artıcı olma: Malın, sahibine kar veya gelir getirmesi ya da kendiliğinden (örneğin hayvanlarda doğum yoluyla) çoğalmasıdır.
  • Yıllanma: Zekat verilecek malın üzerinden bir yılın geçmesi gerekir.
  • İhtiyaç fazlası olmak: Kişinin kendisinin ve bakmakla sorumlu olduğu kimselerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak miktardan fazla malı varsa zekat vermesi gerekir. Temel ihtiyaçlar sözü ile kastedilen, “kendisi ve ailesi için gerekli bir yıllık gıda, giyecek, ev eşyası, ev, iş araç ve gereçleri, kullandığı binek aracı, kitapları”dır.
  • Niyet: Zekat verirken yapılan ibadetin zekat olduğu niyetini taşımak gerekir. Yoksa bu, zekat değil sadaka olarak geçerli olur. Ancak zekat verdiği kişiye verdiğinin zekat olduğunu söylemesi gerekmez; hatta bunu belirtmemesi karşıdaki kişinin incinmemesi için daha uygun bir davranış olur.

Nelerden, Ne Kadar Zekat Verilir?

Altın, gümüş, para, hayvan, ticari mal gibi mallardan herhangi birinden nisap miktarından fazlasına sahip olan kişi zekat verir. Her malın nisap miktarı ve o maldan verilecek zekat oranı farklıdır. Aşağıda bununla ilgili bazı örnekler verilmektedir.

Altın
Nisap Miktarı: 80,18 gram
Zekat Oranı: 1/40

Gümüş
Nisap Miktarı: 561,2 gram
Zekat Oranı: 1/40

Koyun ve Keçi
Nisap Miktarı: 40 koyun veya keçi 
Zekat Oranı: 40 koyun veya keçi için 1 koyun veya keçi

Deve
Nisap Miktarı: 5 deve
Zekat Oranı: 5 deve için 1 koyun

Toprak Ürünü
Nisap Miktarı: 653 kg toprak ürünü
Zekat Oranı: Sulama, gübreleme vs. sebeplerle masraf yapılarak yetiştiyse 1/20, masraf yapılmadan yetiştiyse 1/10

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir