yandex
Ana Sayfa / İtikat / Kitaplara İman ve Önemi
namazsureleri.org kuran-ı kerim
namazsureleri.org kuran-ı kerim

Kitaplara İman ve Önemi

Kitaplara İmanın Önemi

Kitaplara iman, Allah’ın bazı peygamberlere kitaplar indirdiğini ve bunların doğru ve gerçek olduğunu kabul etmek demektir. Müslümanlar olarak bizler Kur’an-ı Kerim’e ve ondan önce vahyedilen diğer ilahi kitaplara iman ederiz.

Vahiy, Rabbimizin insanlara emir ve yasaklarını ilahi kitaplar ve peygamberler aracılığıyla bildirmesi, insanlarla konuşmasıdır. Allah’tan gelen vayihlerin yazılması ve iki kapat arasında toplanması sonucunda oluştan kitaplara “ilahi kitaplar” ya da “kutsal kitaplar” diyoruz. Bu kitaplar insanlara doğru ve güzel yolu gösteren birer “rehber”dir.

Rabbimiz, kullarına merhametinin bir göstergesi olarak ilk yaratılıştan itibaren insanlığa vahiyle yol göstermiştir. İyiyi kötüden ayırt edebilmemiz için peygamberler göndermiş ve onlara vahyetmiştir. Vahiy, insanlara yaratılışlarındaki amacı bildirir; insanları zulümden, karanlıklardan, cehaletten kurtarıp adalete, aydınlığa ve doğru bilgiye ulaştırır. İlahi kitaplar aracılığıyla insanlar iyiyi, doğruyu ve güzeli anlamakta, kötü, yanlış ve çirkin olan şeyleri öğrenip onlardan uzaklaşmaktadırlar. İlahi kitaplar insanlara rehberlik yapan, onları yücelten, geliştiren ve mükemmelliğe doğru taşıyan kutsal bilgi kaynaklarıdır. İnsanlık bu kitaplar sayesinde huzur, güven ve mutluluğu bulabilmiştir.

İlahi kitaplar farklı zaman dilimlerinde ve farklı topluluklara gönderilmişlerdir. Bütün ilahi kitaplar öz olarak aynı hakikatler ifade ederler.

Kitaplara İman Eden İnsan…

  • Allah’ın, insanları dünya hayatında rehbersiz bırakmadığını, onlara yol gösterdiğini bilir; Allah’a olan şükranı artar.
  • Kur’an-ı Kerim’e ve ondan önce vahyedilen diğer ilahi kitaplara iman eder. Allah’ın vahiylerine, vahiyleriyle bildirdiklerine ve peygamberlerine iman eder.
  • Allah’ın vahiylerinin kullarıyla konuşması olduğunu bilir ve O’nun sözlerini hatırlamak istediği her zaman Kur’an-ı Kerim okur.
  • Allah’ın mesajının insanı yücelten, geliştiren ve mükemmelliğe doğru taşıyan ilahi rehberlik kaynağı olduğunu bilir. Bu sebeple de Allah’ın kitabını anlamaya ve anladıklarını uygulamaya çalışır.
  • Allah’ın kitabını okur, okuduklarını gönüllere huzur ve şifa verdiğini bilir.
  • Kur’an-ı Kerim’i eline aldığında kendisi gibi milyonlarca Müslümanın aynı kitabı okuduğunu bilir ve böylece birlik ve beraberlik duygusu gelişir.

 

2 yorumlar

  1. Konu çok güzel anlatılmış emek verenlerden Allah razı olsun

  2. Kitaplara iman olmasaydı geriye kalan hiç bir iman türünün önemi kalmazdı. Çünkü kitaba iman etmeden nasıl bir iman-ibadet ilişkisi içerisinde bulunmamız gerektiğini bilemezdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir