yandex
Ana Sayfa / Siyer / Komşu Olarak Hz. Peygamber (as)
islam

Komşu Olarak Hz. Peygamber (as)

Komşu Olarak Hz. Peygamber (as)

Ailemiz ve akrabalarımızdan sonra bize en yakın kişiler komşularımızdır. Hatta çoğu zaman akrabalarımızdan daha çok gördüğümüz ve ilişki içerisinde olduğumuz kişilerdir komşularımız. Sevgili Peygamberimiz de komşulara iyi davranılması gerektiğini söylemiş, Müslümanlara bu konuda davranışlarıyla en güzel örneği oluşturmuştur.

Peygamberimiz komşularını gördüğünde onlara selam verir, güler yüz gösterirdi. Komşularına saygı duyar, onlara kibar davranırdı. Durumlarını sorarak ihtiyaçları varsa onlara yardım ederdi. Komşusu hastalandığında hemen onu ziyaret ederdi. Evde pişen yemeklerden komşunun da hakkı olduğunu söyleyerek komşusuna gönderirdi. Ashabına “Allah’a ve ahiret gününe inanan, komşusuna iyilik etsin.” derdi.

Bir gün Peygamberimiz kapısına ihtiyaç sahibi biri geldi. O sırada Peygamberimizin evinde ona verebileceği bir şey yoktu. Komşusundan yarım ölçek buğday alarak yardım isteyen kişiye verdi. Peygamberimiz daha sonra komşusuna bir ölçek buğday verdi. Buğdayın yarısı borcunun karşılığı, yarısı da komşusuna ikramdı.

Eşi Hz. Aişe’nin komşularından birine vermek istediği bir hediyesi vardı. Hz. Peygamber’e “Bir hediyem ve iki komşum var. Hediyeyi hangisine vereyim?” diye sordu. Hz. Peygamber de kapısı yakın olana vermesini söyledi.

Peygamberimizin çok önem verdiği komşuluk ilişkileri bütün Müslümanlar için toplumsal bir sorumluluktur. O “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diyerek bunu en güzel şekilde vurgulamıştır.

2 yorumlar

  1. Hz. Peygamberimizin “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” ne kadar güzel anlamlı bir sözdür.

  2. O en güzel arkadaştı. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir