yandex
Ana Sayfa / Ahlak / Kur’an’dan ve Hz. Muhammed’den (sav) Tövbe Örnekleri
islam

Kur’an’dan ve Hz. Muhammed’den (sav) Tövbe Örnekleri

Kur’an’dan ve Hz. Muhammed’den (sav) Tövbe Örnekleri

Peygamberlerin Tövbelerinden Örnekler

(Yusuf) “Ben nefsimi temize çıkarmam, çünkü rabbimin merhamet ettiği hariç, nefis aşırı derecede kötülüğü emreder. Şüphesiz rabbim çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” dedi.
(Yusuf Suresi, 53. ayet)

 

(Musa) “Ey Rabbim! Beni ve kardeşimi bağışla. Bizi kendi rahmetine sok. Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” dedi.
(A’râf Suresi, 151. ayet)

 

Allah’ım! Sen benim Rabbimsin, Sen’den başka ilah yoktur. Beni yarattın ve ben sen’in kulunum. Ve ben gücüm yettiği kadar sana verdiğim söz ve vaadim üzereyim. Yaptıklarımdan doğabilecek kötülüklerden sana sığınırım. Bana verdiğin nimetleri itiraf ederim. Kendi kusur ve günahlarımı da itiraf ederim. Beni bağışla. Çünkü Sen’den başka hiç kimse günahlarımı bağışlayamaz.
(Hadis-i Şerif)

 

(Nuh) “Rabbim! Beni, ana babamı, iman etmiş oalrak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla. Zalimlerin de ancak helakini arttır.” (dedi).
(Nuh Suresi, 28. Ayet)

 

Derken (Yunus) karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksiklerden uzak tutarım. Ben gerçekten zulmedenlerden oldum.” diye dua etti.
(Enbiya Suresi, 87. Ayet)

Müminlerin Tövbelerinden Örnekler

Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kafir topluma karşı bize yardım et.
(Al-i İmran Suresi, 147. Ayet)

 

Rabbimiz! Biz, “Rabbinize iman edin.” diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al.
(Al-i İmran Suresi, 193. Ayet)

 

Ey Rabbimiz! Unutur ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et.
(Bakara Suresi, 286. Ayet)

 

Arş’ı taşıyanlar ve onun çevresinde bulunanlar (melekler) Rablerini hamd ederek tesbih ederler. O’na inanırlar ve inananlar için (şöyle diyerek) bağışlanma dilerler: “Ey Rabbimiz! Senin rahmetin ve ilmin her şeyi kuşatmıştır. O halde tövbe eden ve senin yoluna uyanları bağışla ve onları cehennem azabından koru.”.
(Mü’min Suresi, 7. ayet)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir