yandex
islam

Kurban Nedir?

Kurban Nedir?

Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde, kurban etmeye uygun bir hayvanı Allah’a manen yakın olmak ve onun rızası için kesmeye denir. Kurban malla yapılan vacip bir ibadettir.

Kurban edilecek hayvanda bulunması gereken özellikler şunlardır:

  • Kurban edilecek hayvan, koyun, keçi, deve veya sığır cinsinden olmalıdır.
  • Koyun ve keçi cinsinden olan hayvanlar bir yaşını, sığır cinsinden olanlar iki, deve ise beş yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Kesilecek hayvanın sağlıklı ve semiz, organlarının tam olması, herhangi bir kusurunun bulunmaması gerekir.

Kurban İbadetinin Önemi

Kazancı ile aldığı ya da yetiştirdiği bir hayvanı kurban eden Müslüman, bunun sadece Allah’ın emri olduğunu düşünür ve hiçbir maddi karşılık beklemez. Bu yaklaşımıyla Allah’ın emrine boyun eğmiş, kulluk bilincini ortaya koymuş ve manevi olarak O’na yaklaşmış olur.

Kurban kesen bir Müslüman, kestiği kurbanı diğer insanlarla paylaşarak toplumda dayanışma ve yardımlaşma ruhunu diri ve taze tutar. Müslümanlar birbirleriyle hediyeleşmenin güzelliğini yaşarlar.

Kurban, Allah’ın verdiği nimetlere sükretmenin ifadesi olan bir ibadettir. Ayrıca bu nimetlerin birer emanet olduğu anlayışını da geliştirir.

Kurban ibadetinin yerine getirildiği günler olan Kurban Bayramı boyunca namazlarda teşrik tekbiri getirilir. Bu tekbirlerle dünyanın değişik yerlerindeki bütün Müslümanlar, ortak duyguları dile getirmiş olurlar.

Kurban Keserken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kurban Bayramı sabahı, bayram namazından sonra hazırlıklara başlanır. Kurban edilecek hayvan, kesileceği yere eziyet edilmeden getirilir. Hayvanı keserken incitmemek ve ona fazla acı çektirmemek için keskin bir bıçak hazırlanır. Hayvanın gözleri bağlanır, başı kıbleye çevrilir. En’âm Suresi 162 ve 163. ayetler okunur. Bundan sonra üç defa “Allahu ekber, Allahu ekber, Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd.” diye tekbir alınır. Allah’a dua edildikten sonra “Bismillahi Allahu ekber” diyerek kurban kesilir.

Kurban kesen kişiler, kurban edilecek hayvana şefkatle davranmalı, ona eziyet olacak davranışlardan sakınmalıdırlar. Kurbanı bu iş için ayrılmış özel yerlerde kesmek en uygun yoludur. Kurbanı kestikten sonra her yer iyice temizlenmelidir. Ayrıca kurbanın kullanılmayan kısımları toprağa derince gömülerek ya da bunun için hazırlanmış yerlere bırakılarak çevre temizliğine özen gösterilmelidir. Allah rızası için bir ibadet yerine getirilirken başka insanlara rahatsızlık verilmemelidir. Hiçbir ibadet başkalarına eziyet etmeye izin vermez. Allah’a sunulan kurbanın eti israf edilmemelidir.

Kesilen kurbanın eti genellikle üçe bölünür: Bir kısmı kurbanı kesen ev halkı için ayrılır; üçte biri fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine verilir; kalan üçte biri de akraba, komşu ve misafirlere ikram edilir.

Kimler Kurban Keser?

Kurban kesme ibadetini şu şartları taşıyan Müslümanlar yerine getirir:

  • Akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş olmak
  • Zekât verecek miktarda mal varlığına sahip olmak
  • İkamet ettiği yerde bulunmak (yolcu olmamak)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir