yandex
Ana Sayfa / Siyer / Miraç Mucizesi, Miraç Kandili ve Miraç Hediyesi
namazsureleri.org kuran

Miraç Mucizesi, Miraç Kandili ve Miraç Hediyesi

Miraç Mucizesi

Miraç sözlükte: Yükseğe çıkmak, İsra da; Geceleyin yürümek demektir. Peygamber efendimiz hicretten bir buçuk yıl önce Recep ayının 27. gecesi Mekke’deki Mescid-i Haramdan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, oradan da göklere yükselmiş, Melekut alemini seyretmiştir.

Allah’ın sonsuz kudretinin bir eseri ve Peygamberimizin en büyük mucizelerinden biridir. Çünkü onlar, yüce Allah’ın büyüklüğünü, kudretinin genişliğini anlamaktan acizdirler. Onlar, sınırlı bir düşünce ve batıl bir inanca sahip olduklarından Miraç mucizesini kavrayacak seviyede değildiler.

Müminler hiç tereddüt etmeden Miracı kabul ettiler ve inandılar. Hz. Ebu Bekir’e Miraç olayı anlatıldığı zaman O: “Bunu Muhammed söylüyorsa doğrudur” dedi ve Peygamberimizi tasdik etti. Bundan sonra kendisine “Tasdik edici” manasına gelen Sıddik ünvanı verildi.

Miraç Hediyesi: Namaz

Herhangi bir seyehatten dönen kimse yakınlarına hediyeler getirdiği gibi, Peygamberimiz de Mukaddes Miraç yolduluğundan önemli müjdeler ve hediyelerle dönmüştür.

Miraç gecesi Peygamberimiz yükseldiği yüce makamda Allah’a kavuşmuş, arada hiç bir vasıta olmadan İlahi Vahye mazhar olmuştur. Bu makamda kendisine üç şey verilmiştir:

1- Bakara suresinin son iki ayeti (Amenerrasulü)

2- Ümmetinden Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi.

3- Miraç hediyesi olarak beş vakit namaz.

İslamın şartlarından biri ve dinin direği olan namaz, Miraç gecesinde farz olmuştur.

Her yılın hici takviminde Recep ayının 27. gecesine gelen bu gün, Miladi takvimle her sene 10 gün kadar geriye gelmektedir. 13/14 Nisan 2018 Gününe gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir