yandex
Ana Sayfa / Siyer / Müşriklerin Müslümanları Boykotu
namazsureleri.org allaha iman

Müşriklerin Müslümanları Boykotu

Müşriklerin Müslümanları Boykotu

Hz. Hamza ve Hz. Ömer’in Müslüman olmaları ve İslam’ın günden güne yayılması müşrikleri iyice korkuttu. Bunun üzerine toplanıp müslümanlara karşı şu boykot kararalrını aldılar:

“Bundan sonra Müslümanlarla ve onları himaye edenlerle, Muhammed’in akrabası olan Haşimoğulları ile her türlü alakayı kesecekler. Onlarla, hiç kimse görüşmeyecek, alışveriş etmeyecek, kız alıp vermeyecektir.”

Müşriklerden Mansur b.İkrime bu anlaşmayı yazdı ve birlikte Kabe’nin duvarına astılar.

Boykot kararı üç sene devam etti. Bu süre içinde Müslümanlar çok sıkıntı çektiler. Müşrikler, Müslümanların toplu olarak sığındığı mahalleye yiyecek, içecek sokmamak için ellerinden geleni yaptılar. Müslümanlar, İslam uğruna her türlü sıkıntıya, açlığa ve susuzluğa katlandılar. Ağaç yaprakları yiyerek yaşamak zorunda kaldılar. Açlıktan feryad eden çocukların durumu ise yürükler acısı idi.

Bu insanlık dışı davranışlarla da müşrikler bir sonuç alamadı. İslam nurunun yayılmasını engelleyemediler. Bu arada bir güve Kabe’nin duvarına asılan anlaşma metinini yiyerek “Allah” adından başka diğer yazıların tamamını yok etmişti. Ayrıca Mansur İbn İkrime’nin anlaşmayı yazdığı eli kurumuş ve çolak kalmıştı. O zaman “Besmele” yerine “Bismikellahümme” kullanılırdı.

Sonunda Müşriklerden bir kaç kişi insafa gelerek zalim anlaşmayı indirip yırttılar. Böylece boykot kalkmış ve Müslümanlar da büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş oldular. Müslümanlara uygulanan boykot Peygamberliğin yedinci yılından onuncu yılına kadar üç yıl süre boyunca devam etti ve bu olaylardan sonra kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir