yandex
Ana Sayfa / Ahlak / Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Tövbe Edebiliriz?

Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Tövbe Edebiliriz?

Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Tövbe Edebiliriz?

İnsanın, hataları, kusurları ve eksiklikleri olabilir. Tövbe, yapılamayan ya da yaparken eksik ve kusurlu davranılan konularda Allah’tan özür dilemektir. Bir daha yapmamaya karar vermektir. Tövbe imanın bir gereğidir. İnsan tövbe ederek hayatında birtakım şeyleri değiştirir. Bu değişimler kişinin düşüncesinde, duygularında, amaçlarında ve en sonunda da davranışlarında ortaya çıkar.

Tövbe etme imkanı, Allah’ın kullarına bir armağandır. Kul hata veya kusur işlediğinde tövbe etmelidir. Ancak tövbe etmek için ille de yanlış yapmış olmak gerekmez. Her zaman ve her durumda tövbe edilebilir. Bu, insanın iç huzurunu ve barışını sağlayacağı gibi Allah’ın da hoşnutluğunu kazandıracak bir davranış olacaktır.

Kalp, yaratılıştan pırıl pırıl bir aynaya benzer. Küçük veya büyük hatalar sebebiyle parlaklığını kaybeden bu ayna tövbe ederek sık sık parlatılmalıdır. Peygamberimiz (as) bile kendisinin günde yüz defa tövbe ettiğini belirtmektedir. Böylece ümmetine de tövbe etmenin önemini anlatmaktadır.

Kişi işlediği hata ve kusurlardan gerçekten pişman olup bunları bir daha yapmamaya içtenlikle karar vermelidir. Yani tövbede en önemli şart samimi olmaktır. Tövbe eden kişinin şu üç hususa özen göstermesi gerekir:

  1. Bir hata yaptıktan sonra tövbe etmelidir. Tövbe, yapılan kötü işten dolayı “pişmanlık duymak ve içi sızlamak”tır. Böyle olduğu için de bunu geciktirmeden ve vakit kaybetmeden yapmak gerekir.
  2. Yapılan hatayı bir daha yapmamaya samimi olarak niyet edip karar vermek gerekir.
  3. Aynı hata veya kusuru işlememek için elden geldiğince çaba göstermek gerekir. Bilerek veya bilmeyerek hata ve kusur işlenebilir. Önemli olan hatada ısrar etmemektir. Hata yapmamak için insan kendisini buna sürükleyecek ortamlardan ve kişilerden de uzak durmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir