yandex
Ana Sayfa / Namaz / Öğle Namazı Nasıl Kılınır?
namazsureleri.org kuran-ı kerim
namazsureleri.org kuran-ı kerim

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Öğle Namazı

Öğle namazı on rekattır. Dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz, iki rekatı da son sünnet olarak kılınır. Önce dört rekat ilk sünneti, sonra farzı, sonra da son sünneti kılınır.

Öğle Namazının Vakti: Öğle namazının vakti, güneş göğün ortasından batıya yönelince girer. İkindi namazının vaktine kadar devam eder. Güneş göğün tam ortasında iken namaz kılınmaz. Bu vakte kerahet vakti denir.

Öğle Namazının Kılınışı: Öğle namazı on rekattır. Önce dört rekat ilk sünneti kılınır.

İlk Sünnetin Kılınışı: Öğle namazının ilk sünneti dört rekattır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının ilk sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Eller kaldırılıp “Allahüekber” denir ve eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Eûzü-besmele çekilir. Fatiha suresi okunur. Ardından bir sure daha okunur. Allahüekber diyerek rüku yapılır. Rükudan kalkılır secdeye gidilir. İki secde yapıldıktan sonra birinci rekat tamamlanmış olur. Secdeden sonra ikinci rekâta kalkılır.

İkinci rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secde bitince ayağa kalkılmadan oturulur.

İkinci rekatın sonundaki oturuşta Ettahıyyatü duası okunur. Başka bir dua okunmaz. Üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından bir sûre daha okunur. Rükû ve secde yapılır. Secdeden sonra dördüncü rekâta kalkılır.

Dördüncü rekâtta, besmele çekilerek Fâtiha sûresi ve ardından bir sûre daha okunur. Rükû ve secde yapılır ve oturulur.

Bu son oturuşta Ettahıyyâtü, Salli, Barik ve Rabbena Duaları okunur. Bu dualar okunduktan sonra önce sağa sonra sola selam verilir.

Selâmdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte yâ zelcelâli ve’l-ikram” duası okunur.

Böylece öğle namazının dört rekat ilk sünneti tamamlanmış olur. Sünnetten sonra farz kılınır.

Farzın Kılınışı: Öğle namazının farzı dört rekattır.

Önce kamet getirilir, sonra, “niyet ettim Allah rızası için öğle namazının farzını kılmaya” diyerek niyet edilir ve eller kaldırılıp tekbir alınır.

Eğer imamla kılınıyorsa niyet şöyle yapılır: “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının farzını kılmaya, uydum imama” denir.

Sonra eller bağlanır. Sübhaneke okunur. Eûzü besmele ile beraber Fatiha sûresi ve bir sûre daha okunur. Bu okuyuş tamamlanınca rükû yapılır. Rükûdan sonra secdeye varılır. Secde tamamlanınca ikinci rekâtı kılmak için ayağa kalkılır.

İkinci rekâtta, besmele çekildikten sonra Fâtiha sûresi ve ardından bir sûre daha okunur. Rükû ve secde yapıldıktan sonra oturulur. Bu oturuş ara oturuştur. Burada sadece Ettahhıyâtü duası okunur. Başka bir şey okunmaz. Tekbir alınır ve üçüncü rekâta kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur. Başka bir sûre okumadan rükû yapılır. Rükûdan sonra secdeye yapılır. Secdeden sonra dördüncü rekâta kalkılır.

(Farz namazlarının üç ve dördüncü rekatlarında Fatiha suresinden sonra başka bir sûre okunmaz. Sadece Fâtiha sûresi okunur. Bu, aynı zamanda farz namazların sünnet namazlarından farkıdır. Çünkü sünnet namazlarının bütün rekatlarında Fatiha sûresinden sonra başka bir sûre daha okunur. Farz namazların üç ve dördüncü rekâtlarında ise sadece Fâtiha sûresi okunur.)

Dördüncü rekâta kalkınca besmele ile birlikte Fâtiha sûresi okunur. Başka bir şey okumadan rükû ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur.

Bu, farzın son oturuşudur. Burada Ettahıyyâtü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Dualardan sonra önce sağ sonra da sol tarafa selam verilir. Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selâmü ve minke’s-selâmü tebârekte yâ ze’l-celâli vel ikrâm” duası okunur.

(Eğer namaz cemaatle kılınıyorsa, cemaat Fâtiha sûresini ve sonraki sûreyi okumaz. Bunları imam okur.)

Öğle namazının farzı bu şekilde kılınır. Farzdan sonra da son sünnet kılınır.

Son Sünnetin Kılınışı: Öğle namazının son sünneti iki rekattır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının son sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Tekbir alınır, eller bağlanır.

Sübhâneke okunur. Ardından eûzü-besmele, Fâtiha sûresi ve başka bir sûre daha okunur. Rükû ve secde yapıldıktan sonra ikinci rekâta kalkılır.

İkinci rekâtta, besmele ile birlikte Fâtiha sûresi okunur, ardından bir sûre daha okunur. Sonra rükû ve secde yapılır. Secdeden kalkınca oturulur. Oturunca Ettahıyyâtü, Salli, Bârik ve Rabbenâ duaları okunduktan sonra selâm verilir.

Selamla birlikte namaz tamamlanmış olduğundan tesbih ve dua kısmına geçilir, yapılan dua ile namaz kılma işlemi bitmiş olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir