yandex
Ana Sayfa / Ramazan / Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor 2017

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor 2017

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor 2017

‘2017 Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor’ ve kutsal aylar içerisinde yer alan oruç (ramazan) ne zaman tutulmaya başlanacak? Şaban ayına girildikten sonra Ramazan ayına az bir süre kalırken, Müslümanlar kutsal aylar içinde son ay olan Ramazan ayına ne zaman gireceklerini merak ediyor. Hicri Takvim ile Miladi Takvim arasında “10 günlük” fark olduğundan ötürü, her sene oruç ayında değişiklik yaşanıyor. 2017 yılında hafta içine denk gülen resmi tatil günleri haber içeriğimizde yer almaktadır.

Kutlu doğum haftası içerisinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “güven” kelimesi üzerinen önemli açıklamalar yaptı. Görmez “Güven toplumları olmadığımız için güvenlik toplumlarına dönüştük. Her yere kameralar döşeniyor. Bütün insanların her şeyi kaydediliyor. Bir ülkeden bir ülkeye giderken karşılaşılan tabloyu düşündüğünüzde, güven toplumları olmaktan ne kadar uzaklaştığımızı görüyoruz.” açıklamasında bulundu. Güven zedelenmesinin her yerde yaşandığını söyleyen Görmez “Akarsularımız, denizlerimiz, yiyeceklerimiz, toprağımız, teneffüs ettiğimiz hava dahi bir güven sorunu yaşıyor. Öbür taraftan İslam coğrafyasına baktığımızda, çok daha büyük acılarla karşı karşıyayız. İman toplumları emanı kaybetti. İslam toplumları selam ve barışı kaybetti. Ülke olarak, millet olarak 15 Temmuz’da yaşanılan o ihanet, saldırı, darbe teşebbüsünden sonra kendi ülkemizde güven bunalımı yaşıyor. Dünyanın tüm masumlarına tarih boyunca umut olmuş ve bugün de umut olmaya devam eden kendi ülkemizde de güvenimiz zedelendi” sözlerini söyledi.

Ramazan ayı ne zaman başlıyor sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre 27 Mayıs 2017 saat 03:16’da başlıyor, iftar 20:37’de ilk oruç sona eriyor. Müslümanlar 30 gün oruç tutarken, son oruçta sahur 24 Haziran 2017’de saat 03:03’te başlıyor, iftar ise 20:51’de yapılacak. Geçen oruç aylarında iftar saati geriye giderken, bu ay ilk defa iftar saatleri ileriye doğru gidecek ve saatlerde geriye gitmeyecek. Ramazan Bayramı 25 Haziran 2017 Pazar günü başlıyor, 27 Haziran 2017 Salı günü sona eriyor. Resmi tatil olarak Pazartesi ve Salı günü memurlar izin yapıyor.

2017 resmi tatil günleri