yandex
Ana Sayfa / Kandil / Regaib Kandili gecesi neler yapılmalı? Nihat Hatipoğlu

Regaib Kandili gecesi neler yapılmalı? Nihat Hatipoğlu

Bu gece, gecenizi dörde ayırınız.

Bu gece bölümlerden birinde yani beş bölümden birini Kuran-o Kerim’e ayırınız. Kuran-ı Kerim okuyunuz, Lüt sures, Nebe suresi, Yasin, dua, Duha, İnşirah, Felak, Nas, Fatiha ne biliyorsanız Allah için okuyunuz. Allahın kelamıyla meşgül olun, hem kendisini hem manasını düşün. Allah’ın kudretini, azametini. Ayet-el Kürsi’yi oku, haşr suresinin son üç ayetini oku, mutkaka bu gece Kuran-ı Kerim’den seçici bölümleri, kolay okuyabildiğin bölümleri oku.

2 Gecenin ilerleyen saatlerinde birini zikre ayır. Zikr nasıl yapayım hocam? Eline tesbihini al doksan dokuzluk, otuz üçlük; Subhanallah 99 defa oku sonra Elhamdülillah 99 defa oku, sonra Allah-u Ekber onu da 99 defa oku sonra La ilahe illallah de, zikrlerin en faziletlisi Allah’ın birliğini ifade eden zikrdir, La ilahe illallah “Allah’tan başka İlah yok” kelimesi. Hamd yapın, Elhamdülillah. Şükürlerin en güzeli de Ya Rabbi Sana Şükür Olsun. Bunları Türkçe veya Arapça nasıl biliyorsan öyle yap.

Gecenin beşte birini de duaya ayır, kendine, çocuğuna, geçmişlerine, ailene, babana dua et, annene dua et, geleceğine dua et, yaşayanlar için dua et, bütün müminler için dua et sonra bütün insanlık için huzur duası et. Bütün insanlar İslam’ın güzelliğini öğrensinler, İslam’ın gerçeğini öğrensinler, insan olsunlar, tepkilerini insan gibi koysunlar diye dua et.

Gecenin beşte birini namaza ayır. Bu geceye özel bir namaz bizim kitaplarımızda yok. Daha sonraki dönemlerde büyüklerin kıldıkları namazlar vardır. İki rekat, dört rekat, on rekat, yirmi rekat nafile namaz kılabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz acizane, sizlere nafile namazların yanında lütfen kaza namazlarınızı kılınız.

Bir yorum

  1. Nihat hatipoğlunun güzel acıklaması televizyondada seyretmiştim çok güzel konulara değeniyor hoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir