yandex
Ana Sayfa / Namaz / Sabah Namazının Kılınışı
namazsureleri.org kuran-ı kerim
namazsureleri.org kuran-ı kerim

Sabah Namazının Kılınışı

Sabah Namazının Kılınışı

Bu dersimizde sabah namazının kılınışını öğreneceğiz.

Sabah namazı dört rekattır. İki rekatı sünnet, ikisi de farzdır. Ezan okununca sabah namazının vakti girecek. Sabah namazının vakti girince öne sünneti, sonra da farzı kılınır.

Sabah Namazının Vakti: Sabaha karşı doğu tarafında meydana gelen ikinci aydınlıkla (ikinci fecir) sabah namazının vakti girer. Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Güneşin doğmasıyla sabah namazının vakti çıkmış olur. Artık bu vakitte herhangi bir namaz kılınmaz.

Sabah Namazının Kılınışı: Sabah namazı dört rekattır. İki rekatı sünnet, iki rekatı da farzdır. Önce sünneti sonra farzı kılınır.

Sünnetin Kılınışı: Ayakta kıbleye doğru yönelerek “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. İki elin baş parmakları kulakların hizasına kadar eller kaldırıl ve “Allahüekber” diyerek tekbir alınır.(Hanımlar ellerini omuzları hizasına kadar kaldırırlar.) Tekbirden sonra eller göbek altına bağlanır (Hanımlar ellerini göğüslerinin üzerine bağlarlar).

Önce Sübhaneke duası okunur. Sonra eüzü-besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra bir sûre daha okunur. Allahüekber diyerek rükû yapılır.

Rükuda, eller dizleri kavrayacak şekilde tutulur (Bayanlar ellerini dizlerinin biraz yukarı kısmına koyarlar). Gözler secde yerine bakar. Burada üç defa “sübhane rabbiye’l-azim” denir.

Sonra “semiallahü limen hamideh, rabbena leke’l-hamd” diyerek rükudan kalkılır. Ayakta “sübhanallah” diyecek kadar durulduktan sonra Allahüekber diyerek secdeye gidilir.

Secdede üç defa “sübhane rabbiye’l-a’la” denir. Secdeden Allahüekber diyerek kalkılır. “Sübhanallah” diyecek kadar oturduktan sonra Allahüekber diyerek ikinci secdeye gidilir. Üç kere “sübhane rabbiye’l-a’la” denir. Allahüekber diyerek ikinci rekat için ayağa kalkılır.

İkinci rekata başlarken besmele ile birlikte Fatiha suresi ve bir sure daha okunur.

Sure bittikten sonra Allahüekber diyerek rüku yapılır. Üç kere “sübhane rabbiye’l-azîm” denir. “Semiallahü limen hamideh, rabbena leke’l-hamd” diyerek rükudan kalkılır.

Allahüekber diyerek secde yapılır. Üç kere “Sübhane rabbiye’l-a’lâ” denir. Tekbir alınarak oturulur. İki secde arasında “sübhanallah” diyecek kadar oturduktan sonra Allahüekber deyip ikinci secde yapılır. Üç kere “sübhane rabbiye’l-a’lâ” denir. Allahüekber diyerek oturulur. Bu son oturuştur.

Bu oturuşa Tahiyyat’a oturmak denir. Otururken Ettahıyyâtü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur.

Dualar okunduktan sonra önce sağ tarafa, sonra da sol tarafa “esselamü aleyküm ve rahmetullah” diye selam verilir. Selam verirken baş selam verilen yöne döndürülür.

Selamdan sonra “Allehümme ente’s-selâmü ve minke’s-selâm, tebârekte yâ zelcelâli ve’l-ikram” duası okunur.

Sabah namazının iki rekat sünneti bu şekildedir.

Sünnet namazlar tek başına kılınır.

Farzın Kılınışı: Sabah  namazının farzı iki rekattır. Farz namazlar, imamla cemaat halinde kılındığı gibi ferdî olarak da kılınabilir. Farza başlamadan önce kamet getirilir.

Kamet şu şekildedir:

Allâhü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber,

Eşhedü en la ilahe illallah, eşhedü en la ilahe illallah,

Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah,

Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah,

Hayye alessalah, hayye alessalah,

Hayye alelfelah, hayye alelfelah,

Kad kaametissalah, kad kaametissalah,

Allahü ekber, Allahü ekber,

La ilâhe illallâh.

Kametten sonra, “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir.

Eğer namaz cemaatle kılınıyorsa, “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya, uydum imama” diye niyet edilir.

Niyetten sonra tekbir alınır eller bağlanır. Eûzü besmele çekilir, Fâtiha sûresi ile birlikte bir sûre daha okunur. (Eğer namaz cemaatle kılınıyorsa, cemaat sadece Sübhâneke duasını okur ve susup, imamı dinler. İmam Fatiha ve sonraki sûreyi seslice okur).

Kıraat tamamlandıktan sonra Allahüekber diyerek rükû yapılır. Rükûda üç kere “sübhâne rabbiye’l-azîm” denir. Rükûdan kalkarken “semiallahû limen hamideh, rabbenâ leke’l hamd” denir. Ayakta “sübhanallah” diyecek kadar durulur.

Sonra Allahüekber diyerek secde yapılır. Secdede üç kere “sübhâne rabbiye’l-a’lâ” denir. Allahüekber diyerek oturulur. “Sübhanallah” diyecek kadar oturduktan sonra ikinci secde yapılır. Üç kere “sübhane rabbiye’l-a’lâ” denir. Allahüekber diyerek ikinci rekâtı kılmak için ayağa kalkılır.

İkinci rekâta başlarken besmele çekilir. Fatiha suresi okunur. Ardından bir sure daha okunur. Tekbir alıp rülûya gidilir.

Rükûda üç kere “sübhâne rabbiye’l-azîm” denir. Rükûdan kalkarken “semiallahü limen hamideh, rabbena leke’l-hamd” denir. Ayakta “sübhanallah” diyecek kadar durulur.

Sonra Allahüekber diyerek secde yapılır. Secdede üç kere “sübhane rabbiye’l-a’lâ” denir. Allahüekber diyerek oturulur. “Sübhanallah” diyecek kadar oturduktan sonra ikinci secde yapılır. Üç kere “sübhâne rabbiye’l-a’lâ” denir.

Allahüekber diyerek oturulur. Bu son oturuştur. Bu oturuşa Tahiyyat’a oturmak da denir. Otururken Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur.

Dualar okunduktan sonra, önce sağ tarafa sonra da sol tarafa “esselâmü aleyküm ve rahmetullah” diye selam verilir.

Selâmdan sonra “Allahümme ente’s-selâmü ve minke’s-selâmü tebârekte yâ zelcelâli ve’l-ikrâm” duası okunur.

Sabah namazının iki rekat farzı bu şekilde kılınır. Farz kılındıktan sonra sabah namazı tamamlanmış olunur. Sonra da tesbih ve dua kısmına geçilir.

Tesbihat: Namazların sonunda okunan dualara tesbih denir. Bunları birlikte öğrenelim.

Son kılınan rekâttan sonra, “Peygamber Efendimize salâvat getiriniz” anlamına gelen “alâ rasûlinâ Muhammedin salâvat” denir.

Ardından Peygamber efendimize salâvat okunur. “Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed” denir.

Salavattan sonra “sübhânallahi ve’l-hamdü lillahi ve lâ-ilâhe illallahü vallâhü ekber, be lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm” duası okunur.

Bu duadan sonra Ayetel Kürsi olarak bilinen Bakara suresinin 255. âyeti okunur.

Bundan sonra otur üç defa “sübhânallah”, otuz üç defa “elhamdülillâh” ve otuz üç defa da “Allahüekber” tesbihleri çekilir.

Bunlardan sonra “lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîkeleh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir” denir.

Daha sonra eller kaldırılır ve Allah Teâlâ’dan dünya ve ahiret iyiliği istemek üzere dua edilir.

Sabah namazının sonunda isteyenler Haşr suresinin son ayetlerini okurlar.

Sabah namazının kılınışı bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir