yandex
Ana Sayfa / Namaz / Vitir Namazı Nasıl Kılınır?

Vitir Namazı Nasıl Kılınır?

Vitir Namazı

Yatsı namazından sonra kılınan üç rekatlık vacip bir namazdır. Vaktinde kılınamadığı zaman, farz namazlarda olduğu gibi kaza namazı gerekir. Vitir namazı ramazan ayında teravih namazından sonra kılınır.

Vitir Namazı Vakti

Vitir namazının vakti yatsı namazının son sünneti ile sabah namazı arasında kılınır. Vitir namazı gecenin en son namazı olduğundan yatsı namazı kılınmadan vitir kılınmaz.

Vitir Namazı’nın Kılınışı

Önce “Niyet ettim Allah rızası için vitir namazı kılmaya” diye niyet edilir. Tekbir alınır, eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Ardından eûzü-besmele çekilerek Fatiha suresi ve başka bir sure daha okunur. Rüku ve secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta, besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur. Ardından başka bir sure daha okunur. Sonra rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. Burada Ettehiyyatü duası okunur. Başka bir namaz duası okumadan üçüncü rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

Üçüncü rekatta besmele ile birlikte Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Sure okunduktan sonra rükuya gidilmez, eller kaldırılarak tekbir alınır ve eller tekrardan bağlanır. Tekbirden sonra Kunut duası 1 ve Kunut Duası 2 okunur. Kunut duasından sonra tekbir alınır rüku yapılır.

Rükudan sonra secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena Atina, Rabbena Firli duaları okunur. Selam vererek namazdan çıkılır.

Vitir namazı, ramazan ayında cemaatle de kılınabilir. Teravih namazı bittikten sonra, son olarak vitir namazına geçilir. Cemaatle kılınan vitir namazında cemaat yine diğer cemaatle kılınan farz namazlarda olduğu gibi, Fatiha ve diğer sureyi okumazlar. Bunları imam açıktan sesli olarak okur, cemaat dinler. Diğer farz namazlardan farklı olarak da vitir namazının üçüncü rekatında da Fatiha suresinden sonra başka bir daha sure okunur ve bunların hepsi de sesli okunur. Üçüncü rekatta Kunut duaları cemaat tarafından okunur.

Vitir namazının kılınmasıyla yatsı namazı tamamlanmış olur. Bundan sonra tesbih ve dua kısmına geçilir.

Yatsı namazının sonunda “Âmene’r-resûlü” olarak bildiğimiz, Bakara suresinin son ayetlerini isteyenler okuyabilirler.

Yatsı namazı da vitir namazının ihya edilmesi ile tamamlanmış olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir