yandex
Ana Sayfa / Namaz / Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazı

Bu dersimizde yatsı namazının kılınışını öğreneceğiz. Yatsı namazı vitir namazıyla birlikte on üç rekat olarak kılınır. Dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz, iki rekatı son sünnet ve son üç rekatı da vacip olan vitir namazıdır. Önce dört rekat ilk sünneti, sonra farzı, sonra son sünneti ve son olarak da vitir namazı kılınır.

Videolu Anlatım, Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazının Vakti

Yatsı namazının vakti, güneşin battığı yerdeki kızıllık kaybolduktan sonra başlar sabah namazının vakti girinceye kadar devam eder.

Yatsı Namazının Kılınışı

Yatsı namazı on üç rekattır. Önce dört rekat ilk sünnet, sonra dört rekat farz, sonra iki rekat son sünnet ve son olarak da üç rekat vitir namazı kılınır.

İlk Sünnetin Kılınışı

Yatsı namazının ilk sünneti dört rekattır. İkindi namazının sünneti gibi kılınır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının ilk sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Tekbir alınır ve eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Eûzü-besmele çekildikten sonra Fatiha Suresi okunur. Ardından başka bir namaz suresi daha okunur. Rüku ve secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta besmele çekildikten sonra Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. Oturunca Ettehiyyatü duası, Salli ve Barik duaları okunur. Bunlardan sonra tekbir alarak üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

Yatsı namazının ilk sünnetinde, ikindi namazının sünnetinde olduğu gibi, ikinci rekatta oturunca, Ettehiyyatü ile birlikte Salli ve Barik duaları da okunur. Üçüncü rekata kalkınca önce Sübhaneke okunur.

Üçüncü rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra eûzü-besmele çekildikten sonra Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra tekbir alınır ve dördüncü rekata kalkılır.

Dördüncü rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur. Rekatlar tamamlanmış olduğundan Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunduktan sonra selam verilir.

Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte ya ze’l-celâli ve’l-ikrâm” duası okunur.

Şimdi de yatsı namazının farzının kılınışını öğrenelim.

Farzın Kılınışı

Yatsı namazının farzı dört rekattır. Öğle ve ikindi namazlarının farzları gibi kılınır.

Kamet getirildikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir ve tekbir alınır, sonra da eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Eûzü-besmele çekildikten sonra Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra ikinci rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

İkinci rekat için ayağa kalkınca, besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından başka bir sure daha okunur. rüku ve secdeden sonra oturulur. Burada sadece Ettehiyyatü duası okunur. Sonra tekbir alınır ve üçüncü rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

Üçüncü rekatta, besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Başka bir sure okumadan rüku yapılır. Rüku ve secdeden sonra dördüncü rekata kalkılır.

Dördüncü rekata kalkınca besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur. Başka bir şey okumadan rüku ve secde yapılır. Sonra oturulur. Bu son oturuşta Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena Duaları okunur ve selam verilir.

Yatsı namazını cemaatle kılınıyorsa, imam bir ve ikinci rekatta Fatiha suresi ile diğer sureyi sesli olarak okur. Cemaat herhangi bir dua veya sure okumadan imamı dinler. Üç ve dördüncü rekatta ise imam sadece Fatiha suresini gizli olarak okur. Cemaat bir şey okumaz.

Selamdan sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte ya ze’l-celâli ve’l-ikrâm” duası okunur.

Yatsı namazının farzının kılınışı bu şekildedir. Farzdan sonra da son sünnet kılınır.

Son Sünnetin Kılınışı

Yatsı namazının son sünneti iki rekattır. Öğle namazının son sünneti gibi kılınır.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının son sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Ardından tekbir alınır ve eller bağlanır.

Sübhaneke duası okunur. Ardından eûzü-besmele çekilerek Fatiha suresi ve başka bir sure daha okunur. Rüku ve secde yapıldıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta, besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur. Ardından bir sure daha okunur. Sonra rüku ve secde yapılır. Secdeden sonra oturulur ve Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur, sonra selam verilir.

Selam verildikten sonra “Allahümme ente’s-selamü ve minke’s-selamü tebarekte ya ze’l-celâli ve’l-ikrâm” duası okunur.

Son sünnet kılındıktan sonra vitir namazı için ayağa kalkılır.

Vitir Namazı Nasıl Kılınır? Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir